Kırşehir Yaşam - Şehir Portalı & Firma Rehberi

Drone Suç Aleti Değildir

Drone Suç Aleti Değildir

Günümüzde gelişen teknoloji ile havadan görüntüleme sistemleri farklı bir çok sektörde hayat kurtarır hale geldi. Bugün Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Twitter hesabından yapılan açıklamada Kayıtlı İHA sayısı 24 bin 866’e, İHA pilot sayısı ise 31 bin 194’e ulaşıldığı belirtildi.

Dronelar ülkemiz genelinde Askeri, Arama Kurtarma, Gazetecilik, Tarım, Haritalama, Spor ve Hobi alanlarında kullanılan drone bunların yanısıra dünya genelinde ise Pazarlama, Kargo, Sağlık, Moda  alanlarında da kullanılmakta.

Ülkemizde vatandaşların her drone gördüğünde emniyet güçlerini bilgilendirmeleri elbette güzel bir durum gibi görünsede izinli uçuş yapan pilotların canını sıkmakta. Unutmayın drone suç aleti değildir.

Peki Drone Görünce Niye Şikayet Ediyoruz?

Drone dünya genelinde kullanılan ve bir çok alanda işleri kolaylaştıran teknolojik bir alet olmasına rağmen ülkemiz basınında sürekli kötü bir imajla yayınlanmasından dolayı vatandaşlarımız da korkulu bir alet haline gelmiştir.

“Terör örgütü mensupları drone kullanıyor” başlıklarıyla yapılan haberler tüm vatandaşlarımızda her dronenun örgüt üyelerine ait olabileceği şüphesi uyandırmakta. Sizi şüphelendiren durumlarda 155 Polis İmdat hattını arayarak dronenun izinli uçuş yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz.

İzinli Uçuş Nedir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün web sitesinden uçuş izin talebi  yapan Drone Pilotları gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra izni onaylanır. Onaylama işleminin ardından hem pilota uçuş hakkında bilgilendirme hemde NOTAM yayımı yapılır. Böylelikle hem uçuş yapılacak bölgede diğer hava araçları ve güvenlik birimleri bilgilendirilmiş olur.

Talimat gereği izinli uçuş öncesi uçuş koordinatları, uçuş irtifa bilgisi, uçuş süresi pilot tarafından emniyet birimlerine bilgilendirerek olası güvenlik tehditlerinin önüne geçer.

Drone Gördüyseniz Korkmanıza Gerek Yok!

Havada uçan bir drone gördüyseniz muhtemelen ticari amaçlı yada hobi amaçlı uçuş yapan bir drone’dur. Göl, dere manzara alanlarında uçuş yapan dronelar hobi amaçlı uçuş yapan pilotların kullandığı, şehir merkezi etkinlik alanlarında kullanılan dronelar ise genelde ticari uçuş yapan pilotlara ait dronelardır. Eğer  riskli bölgelerde(Askeri Alan, Havalimanı, Polis Kontrol Noktası, Kamu Kurumları vb.) uçan drone görürseniz emniyet birimlerini vakit kaybetmeden haberdar ediniz.

Pilotlar Suçlu Değil!

Drone uçuran pilotu gören vatandaşların pilota ilk sordukları soru “bunu uçurmak yasak değil mi?”. Evet drone uçurmak pilotun izni yoksa yasak, lakin ülkemizde uçuş yapan pilotların çoğu bilinçli ve izinli uçuş gerçekleştiren pilotlardır.  Pilotlara bir suçlu gibi davranmak onlara yapılan en büyük haksızlıkdır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yetersiz!

Ticari ve hobi amaçlı uçuş yapan Drone Pilotu Kürşat’ın yaptığı açıklamada “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde görevli personel sayısı yetersiz, sistem üzerinden yapılan izin başvurularının %90’nı İl Mülki amirlerle yapılan yazışmaların yetişmemesinden dolayı red edilmekte. Hobi amaçlı uçuş gerçekleştiren arkadaşlarımız mağdur durumdalar, bir çok kez SHGM’ne bu konuda ulaşmaya çalıştık, izin konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. İzin başvurularının %90’i yazışmaların gecikmesinden %10 ise uçuş alanlarının müsait olmamasından dolayı red ediliyor.” dedi.

Her geçen gün sayısı artan drone ve pilotların başta izin olmak üzere yaşadıkları sıkıntıları çözüme kavuşturmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yeterli sayıda personel çalıştırması gerekmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ