Kırşehir Yaşam - Şehir Portalı & Firma Rehberi

Kaman Cevizinde Hasat Zamanı

Kaman Cevizinde Hasat Zamanı

Kaman’da yetiştirilen, ince kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen cevizin hasadına başlandı. İlçede 15 Eylül’de başlayan hasadın yaklaşık bir ay sürmesi beklenirken, yeni mahsul yaş ceviz ortalama kilogram fiyatı 20-30₺, kuru cevizin kilogram fiyatı ise 35-40 liradan satılıyor.

Kaman Cevizciler Derneği Başkanı Deniz İkizoğlu yaptığı açıklamada, ” Dünyaca ünlü Kaman Cevizinin kalite standartlarının daha yükseğe çıkarılması için gayre gösteriyoruz. Cevizlerimiz çatlamaya başladığı zaman hasat döneminde traktör arkası ekipmanlar ile sallayarak çırpıyoruz. Zamanında çırpılan içi kararmamış cevizleri yıkama soyma makinelerinde yarı gölgede 67 gün kurutuyoruz. Daha sonra tezgahlara getiriyoruz” diye konuştu.

Başkan İkizoğlu, kaliteyi artırabilmek için ince kabuk içi beyaz olması ve elle kırılır olması gerektiğini Kaman cevizinin özelliği ağızda acı bir tat bırakmaması yağlı olması aroma ve lezzeti Kaman cevizini diğer yörelerden ayırdığını belirtti.

Ceviz satıcısı Alper Ata yeni mahsul Kaman cevizini tezgahlara getirdiklerini belirtti.
Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül ise İlçe Orman ve Tarım Müdürlüğüne kayıtlı 15 bin dönümlük ceviz bahçesinin ortalama 10 bin dönümünden yetiştirici ürün alınmakta olduğunu belirtti.

Geçmiş yıllara oranla rekoltenin yüksek düzeyde olması bekleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ