Kırşehir Yaşam - Şehir Portalı & Firma Rehberi

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Bitmeyen bahanelerimize hiç bitmeyen bir sevgiyle karşılık veren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

“Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygıdeğer unsurlarıdır.”
M. Kemal ATATÜRK

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Millet Mektepleri’ nin Başöğretmenliği” ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’ nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

24 Kasım 1928 de Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Millet Mektepleri’ nin Başöğretmenliği” ni kabul ettiği gündür. 24 Kasım Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetin de coşkuyla kutlanmaktadır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Kütahya Lisesi’nde Öğretmenlere Yaptığı Konuşmada şöyle konuşmuştur, “Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir,yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir der.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ